Polska firma na globalnym rynku

Jak scentralizować globalne działania mailingowe

Centralizacja globalnych działań marketingowych przez e-mail zapewnia większą kontrolę nad wysyłanymi komunikatami i wizerunkiem marki oraz pozwala na lepsze zarządzanie zasobami ludzkimi.

„Przedsiębiorstwo powinno zawsze zachować równowagę między swoją lokalną i globalną działalnością” — zauważa Jordie van Rijn, właściciel amsterdamskiej firmy eMailMonday zajmującej się doradztwem w dziedzinie e-mail marketingu. „Większe skupienie na rynku lokalnym oznacza większą adekwatność komunikatów i ofert kierowanych do odbiorców. W ten sposób można uzyskać lepsze wyniki, ale trudniej jest wówczas rozwijać kompetencje i planować strategicznie”. Zdaniem van Rijna lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie modelu promienistego, w którym strategia opracowywana jest centralnie, a jej realizacją zajmują się oddziały lokalne. Więcej »

Do czego służy pamięć tłumaczeniowa i dlaczego tłumacz powinien z niej korzystać?

Do niedawna nie dawało się tłumaczyć jednocześnie lepiej, szybciej i taniej.

Pamięć tłumaczeniowa (ang. translation memory, TM) służy do przechowywania przetłumaczonych zdań, aby nie tłumaczyć ich ponownie i w ten sposób oszczędzać czas i pieniądze.

Często zdarza się, że w kolejnych aktualizacjach przetłumaczonych już materiałów prawnych, marketingowych lub informatycznych poszczególne zdania lub sformułowania powtarzają się. Nie ma wówczas potrzeby tłumaczenia ich na nowo, wystarczy jedynie wykorzystać istniejące tłumaczenia i ewentualnie przetłumaczyć nowo dodane fragmenty. Więcej »

Tłumaczenie witryn internetowych

Wyniki najnowszych badań przeprowadzonych przez firmę analityczną Forrester wskazują, że zwracanie się do klienta w jego rodzimym języku trzykrotnie zwiększa prawdopodobieństwo dokonania przez niego zakupu.

Zwrócenie się do klienta „w jego ojczystym języku” to coś więcej niż zwykłe przetłumaczenie poszczególnych słów. Aby witryna wywołała pożądany efekt, należy ją bowiem zlokalizować, czyli przetłumaczyć i dostosować do uwarunkowań rynku docelowego.

Uwzględnienie takich uwarunkowań (m.in. społecznych, kulturowych i językowych) pozwala wpisać swój przekaz w preferencje odbiorców, lepiej dopasować komunikaty oraz uniknąć błędów i nieporozumień. Więcej »

Czas na centralizację działań w zakresie e-mail marketingu

Tempo prowadzenia działalności gospodarczej i dążenie do osiągnięcia jak najlepszych wyników biznesowych jest coraz silniejsze. Aby nie wypaść z rynku, większość przedsiębiorstw dąży zatem do wdrożenia scentralizowanego modelu obsługi e-mail marketingu. Wyniki przeprowadzonej w 2014 r. przez Lionbridge ankiety wskazują, że 64% globalnych działań marketingowych jest zarządzanych przez przedsiębiorstwa centralnie. Więcej »

Lokalizacja kluczem do skutecznego wprowadzenia produktu na rynek globalny

Wprowadzenie produktu na rynek globalny wymaga nie tylko jego przetłumaczenia, ale także dostosowania go do uwarunkowań lokalnych, czyli tzw. lokalizacji.

„Zlokalizowanie materiałów prasowych i witryny internetowej przed wprowadzeniem produktu na rynek globalny jest oczywiście niezbędne, ale prawdziwe korzyści przynosi dopiero lokalizacja materiałów szkoleniowych dla sprzedawców, odpowiedzi na często zadawane pytania oraz innych materiałów związanych z nowym produktem” — zauważa Faith Brewitt, ekspertka ds. marketingu niszowego i założycielka firmy Have Faith In Your Brand. „Wiele firm lokalizuje zazwyczaj materiały o charakterze zewnętrznym, z których stosunkowo rzadko korzystają sprzedawcy, partnerzy lub pracownicy działu obsługi klienta, a to przecież od działań tych osób zależy sukces sprzedażowy”.

Wprowadzenie nowego produktu na rynek globalny wymaga lokalizacji następujących elementów: Więcej »

Dostosowywanie kampanii e-mailowej do odbiorców mówiących różnymi językami

Tworząc treść kampanii przeznaczonej na rynek międzynarodowy, zdumiewająco łatwo zapomnieć o subtelnych różnicach kulturowych między różnymi częściami świata. Tymczasem, jeśli chcemy dotrzeć do odbiorców mówiących różnymi językami, musimy odpowiednio dostosować do nich swój przekaz. Zdarza się, że wysyłając e-maile do społeczności wielojęzycznej, w pierwszej kolejności zapominamy o tych najprostszych i najbardziej oczywistych czynnościach. Oto kilka przydatnych wskazówek na przyszłość. Więcej »

Wskazówki dotyczące tłumaczenia stron WWW

Wpływ zmiany sposobu komunikowania się z klientami na podejście do tłumaczenia stron WWW

Za pośrednictwem Internetu można błyskawicznie dotrzeć do klientów na całym świecie. W wyniku dynamicznego rozwoju cyfrowych kanałów komunikacji wejście na szczebel globalny wydaje się być łatwe i proste.

Aby dotrzeć z przekazem do klientów zagranicznych, nie wystarczy jednak zwyczajnie przetłumaczyć strony internetowej „słowo w słowo”, należy bowiem mieć na uwadze uwarunkowania kulturowe, kontekst i kanał komunikacji. Innymi słowy, należy odpowiednio „zlokalizować” witrynę internetową, aby spełnić wymogi i oczekiwania danego rynku docelowego.

W tym celu warto uwzględnić w swoich działaniach sprawdzone, kompleksowe podejście, które ułatwia tłumaczenie stron WWW, optymalizuje stosowanie słów kluczowych i wpisuje się w globalny program marketingu realizowanego za pośrednictwem treści w pełni dostosowanych do konkretnego odbiorcy. Więcej »

Wielojęzyczna obsługa klienta w praktyce

Przykład

O północy w warszawskim biurze amerykańskiej korporacji nadal pali się światło. Ot, to zdeterminowany informatyk konfiguruje nowy serwer, który ma zacząć działać już następnego dnia rano. Jego szef osobiście to sprawdzi, nie ma zatem miejsca na błędy. Presja narasta.

Nagle serwer zgłasza błąd krytyczny. Dotrzymanie terminu jest poważnie zagrożone. Na czole informatyka pojawiają się kropelki potu. Co robić?

Należy za pośrednictwem Internetu skontaktować się z chińskim producentem serwera. Dostępny na czacie pracownik działu pomocy technicznej pomoże wówczas rozwiązać problem i usunąć błąd. Termin zostanie dotrzymany.

Informatyk nie wiedział, że pracownik działu obsługi klienta nie mówi po polsku, ale i tak doskonale się ze sobą porozumiewali i zamierzony efekt został osiągnięty. Gdyby jednak okazało się, że informatyk nie może uzyskać pomocy w swoim języku, mógłby przestać korzystać z usług wspomnianego producenta. Więcej »

Trzy rzeczy, które poprawisz w obsłudze klienta dzięki usługom językowym

Z raportu McKinsey 2013 wynika, że 65% użytkowników mediów społecznościowych, szukając informacji o produktach i usługach oraz pomocy, wybiera drogę elektroniczną. Badania Hubspot wykazały z kolei, że w 2013 r. 62% marek korzystało z mediów społecznościowych, by odpowiadać na pytania i komentarze. To ponad dwa razy więcej niż w 2012 r. (wówczas ten wskaźnik wyniósł 30%).

Obsługa klienta i wsparcie techniczne zarówno w ramach forum, jak i w innej postaci, są niezwykle ważnymi elementami działalności światowych marek. Opcje cyfrowe mogą zmniejszyć koszty zarządzania kontaktami z klientem, przyspieszyć udzielanie odpowiedzi oraz zwiększyć zadowolenie użytkowników i lojalność wobec marki. To dobra wiadomość. Więcej »

Między graczem a testerem

Wielu graczy marzy o pracy przy profesjonalnym testowaniu gier komputerowych. Wydaje im się, że trudno o lepsze zajęcie — można przyjemnie spędzić czas, a na dodatek rozwijać się. Rzeczywistość odbiega jednak nieco od powszechnego wyobrażenia o pracy na stanowisku testera. Zamiłowanie do gier to tylko jeden z wielu wymogów niezbędnych do wykonania efektywnego testowania funkcjonalnego. Tester może nawet wpłynąć na ostateczny kształt gry. Warto jednak pamiętać, że testowanie gier wiąże się z pewnymi obowiązkami.

Wykrywanie i zgłaszanie błędów

Do obowiązków testera należy przede wszystkim wykrywanie i zgłaszanie błędów funkcjonalnych. Gdyby jednak testowanie gier polegało wyłącznie na tym, można by je wówczas było w pełni zautomatyzować lub zlecić dowolnym osobom. Odpowiednio przygotowany laik lub dobrze opracowany skrypt mogłyby zastąpić testera z wieloletnim doświadczeniem w graniu.

Gracz-tester może jednak zrobić więcej. Wynika to właśnie ze znajomości wcześniej wydanych gier. Na doświadczenie testera składa się bowiem nie tylko wiedza o ograniczeniach danej platformy lub silnika gry, ale także znajomość mechaniki gry i umiejętność dostrzegania łańcuchów przyczynowo‑skutkowych. Gracz-tester potrafi określić kolejność wykonanych czynności i rozpoznać zachodzące między nimi zależności. Ponadto może zaproponować rozwiązania, które nie były rozpatrywane na etapie projektowania gry.

To właśnie wieloletnie doświadczenie decyduje o efektywności testowania funkcjonalnego gier. Liczba wykonanych testów wyostrza intuicję gracza-testera. Pozwala mu to dostrzegać błędy i skutecznie realizować scenariusze trudne do odtworzenia w przypadku stosowania testów zautomatyzowanych lub korzystania z usług testerów nieznających mechaniki gier, które rządzą się przecież innymi prawami niż pozostałe aplikacje.

Określenie sposobu odtworzenia błędu

Wykrycie błędu to dopiero pierwszy etap w procesie jego eliminacji. Następnie należy bowiem odtworzyć działania, które doprowadziły do ujawnienia takiego błędu. Czasami jest to proste, czasami wymaga jednak dziesiątek powtórzeń określonych zachowań w grze z wprowadzaniem między nimi minimalnych różnic. Ma to na celu wykrycie zmiennej (lub zmiennych) decydującej o wystąpieniu błędu.

Brzmi to strasznie? Być może dla kogoś, kto nigdy wcześniej w pełni nie ukończył gry i nie poznał wszystkich jej smaczków i tajemnic lub nie poświęcił dziesiątek godzin na wymaksowanie postaci w MMO. Dla gracza to jednak tylko kolejne wyzwanie.

Na zakończenie muszę się wytłumaczyć — subiektywny wydźwięk tekstu wynika z mojego zamiłowania do testowania gier, co pozwala mi się zawodowo realizować w branży, do której czuję słabość i która od zawsze jest mi bliska. Chciałbym jednak podkreślić, że moje zauroczenie nie jest ślepe, a choć intuicja gracza jest bardzo przydatna, to zdecydowanie nie jest jedynym czynnikiem decydującym o umiejętności skutecznego testowania gier.

 

Autor: Łukasz Sokalski

Obserwuj nas


Archiwum

Dowiedz się więcej o Lionbridge Poland