Transkreacja materiałów marketingowych jako konieczność biznesowa

1-transkreacja

Czym jest transkreacja?

Transkreacja to proces tłumaczenia tekstu z zachowaniem jego kreatywności i ładunku emocjonalnego w taki sposób, aby odpowiednio oddziaływał na odbiorców z innych kręgów językowo-kulturowych.

W niektórych przypadkach wystarcza zwykłe tłumaczenie. Jeśli jednak priorytetem jest precyzyjne oddanie elementu kreatywnego, transkreacja przynosi lepsze efekty. Transkreacja to tłumaczenie z uwzględnieniem niuansów językowych i kulturowych. W jej efekcie odbiorcy przekazana zostaje ta sama koncepcja, ale w kontekście lokalnych preferencji. Transkreacją zajmują się na ogół profesjonalni tłumacze, którzy znają zasady marketingu i rynek lokalny oraz potrafią odpowiednio oddać daną koncepcję w języku docelowym. Zapoznaj się z procesem transkreacji. 

Kiedy transkreacja przynosi najlepsze efekty?

Transkreacja przynosi najlepsze efekty w przypadku:

  • e-mail marketingu,
  • międzynarodowych lub regionalnych kampanii marketingowych,
  • content marketingu,
  • materiałów reklamowych,
  • nagłówków i wiadomości,
  • tekstów humorystycznych i tekstów zawierających odniesienia kulturowe.

Innymi słowy, warto dokonać transkreacji wówczas, gdy sukces zależy od zastosowania języka i stylu odpowiedniego do poszczególnych odbiorców.

Dlaczego warto zastosować transkreację?

Najwygodniej byłoby założyć, że samo tłumaczenie wystarczy. Podstawą skutecznego marketingu jest jednak odpowiednie zakorzenienie w kontekście kulturowym, obyczajach społecznych i znanych wydarzeniach. W takim przypadku dosłowne tłumaczenie materiałów marketingowych może okazać się niedostatecznie atrakcyjne dla odbiorców. Transkreacja pozwala natomiast na adaptację i ulepszenie źródłowego przekazu marketingowego na potrzeby innych regionów i tradycji kulturowych.

„Należy pamiętać, że dany kraj nie stanowi centrum wszechświata. Znane jego mieszkańcom poglądy, programy telewizyjne, media społecznościowe, infografiki, filmy, badania naukowe, wartości konsumenckie, autorytety medialne, kryteria oceny i inne elementy rzeczywistości nie muszą przemawiać do mieszkańców innych krajów” — przypomina Laura Stiff, dyrektor ds. komunikacji w firmie Saisei (z siedzibą w rejonie Zatoki San Francisco i biurami w regionie Azji i Pacyfiku), która zajmuje się analizą i kontrolą sieci.

Faith Brewitt, ekspertka ds. marketingu niszowego i założycielka działającej w Pekinie firmy Have Faith in Your Brand, również podkreśla znaczenie transkreacji. „Często zdarza się, że przetłumaczony tekst jest poprawny, ale niektóre ważne elementy, takie jak obrazy lub kolory, są źle dobrane. Z uwagi na wrażliwy kontekst polityczny niektóre barwy mogą natomiast mieć czasem duże znaczenie, na przykład kolor pomarańczowy będzie nieodpowiedni w jednym kraju, a żółty — w drugim. Nieodpowiednie jest też przedstawianie zdjęć jedzenia w materiałach marketingowych rozpowszechnianych w krajach muzułmańskich podczas Ramadanu. Uniknięcie tych pułapek wymaga zatem pomocy osób znających rynek docelowy i panującą tam kulturę”.

O czym trzeba pamiętać w przypadku transkreacji?

„Oddanie właściwego charakteru oryginału wymaga zastosowania procesu bardziej zaawansowanego niż zwykłe tłumaczenie” — zauważa Domenick Cilea, prezes agencji reklamowej Springboard z siedzibą w New Jersey. „Firmy powinny odejść od stosowania uniwersalnych materiałów marketingowych i opracowywać je pod kątek konkretnych grup docelowych. Można w tym celu zastosować geograficzne lub demograficzne kryteria oceny. Transkreacja materiałów marketingowych i wizerunkowych powinna mieć na celu skuteczne i atrakcyjne przekazanie odbiorcom odpowiednich informacji. W procesie tym istotna jest analiza kultury i języka, ale przede wszystkim należy właściwie przedstawić problem, w rozwiązaniu którego pomagają dane materiały marketingowe. Następnie należy zaprezentować swoje rozwiązanie w ramach wszystkich odpowiednich kanałów komunikacji”.

Warto pamiętać, że transkreacja jest niezbędnym elementem każdej skutecznej międzynarodowej kampanii marketingowej.

Leave a Reply

Obserwuj nas


Archiwum

Dowiedz się więcej o Lionbridge Poland