Testy zgodności (compliance testing) – czyli po co certyfikować gry?

testy-zgodności

Satysfakcja odbiorców jest nadrzędnym celem każdego studia deweloperskiego. Zadowoleni użytkownicy to zdobyci klienci, którzy w przyszłości chętnie zapłacą za kolejny produkt. Aby zapewnić odpowiednią jakość oprogramowania, przeprowadza się testy funkcjonalne, które mają wyeliminować defekty w finalnej wersji programu. W przypadku gier jakość świadczy nie tylko o studiu deweloperskim, ale również o producencie konsoli, na którą gra jest przeznaczona. Lepsza jakość gier dostępnych na daną platformę napędza jej sprzedaż. W ramach kontroli jakości każda gra musi przed wyjściem na rynek uzyskać certyfikat właściciela platformy. Właśnie w celu weryfikacji, czy gra działa zgodnie z jego oczekiwaniami, przeprowadza się testy zgodności (compliance testing).

Na czym polegają testy zgodności?

Wyobraźmy sobie prostą grę zręcznościową. Po jej uruchomieniu widzimy ekran z powitaniem i gra przenosi nas do głównego menu, w którym widocznych jest zaledwie 5 opcji do wyboru: „Nowa gra”, „Kontynuacja”, „Gra wieloosobowa”, „Ranking” oraz „Wyjście”. Wybierając opcję „Nowa gra”, po 5 minutach możemy zauważyć, że akcja rozgrywa się dosłownie na jednym ekranie. Gra jest ograniczona do zaledwie 5 poziomów, a ukończenie całości zajmuje przeciętnie 20 minut. Ile czasu potrwa testowanie funkcjonalne tego tytułu? W porównaniu do innych gier dosyć krótko. A Ile potrwają testy zgodności? Prawdopodobnie tyle samo co testy nowej gry z gatunku RPG, w której sam główny wątek fabularny trwa 40 godzin.

Wynika to z faktu, że w tego rodzaju testach nie bierze się pod uwagę zawartości gry ani jej mechanizmów. Dotyczą one głównie funkcjonalności, jaką oferuje dana platforma, i jej współpracy z grą. Przykładowo, jeżeli krótka gra oferuje tryb wieloosobowy, zapisywanie stanu gry w chmurze oraz tworzenie rankingów, to przetestowanie jej zajmie prawdopodobnie więcej czasu niż w przypadku gry RPG oferującej graczowi jednoosobowy tryb kampanii. Podczas testów zgodności musimy sprawdzić, w jaki sposób tytuł reaguje na wszystkie możliwe scenariusze przewidziane przez producentów konsol. Nie sprawdzamy więc, czy postać przechodzi przez ścianę ani czy gra jest odpowiednio zbalansowana pod kątem poziomów trudności. Sprawdzamy za to, czy gra odpowiednio rozpoznaje profile, co dzieje się po utraceniu połączenia z siecią oraz czy czas wczytywania głównego menu nie przekracza określonego limitu.

Do czego służą testy zgodności?

Każdy producent platformy chce przede wszystkim utrzymać pewien standard produktów przeznaczonych na jego konsolę. Proces certyfikacji ma zapewnić, że gra spełnia wymagania w następujących obszarach:

  • Zachowanie standardów technicznych – gra nie może się „zawieszać”, musi działać w odpowiednich rozdzielczościach i z odpowiednią płynnością. Powinna być kompatybilna ze wszystkimi obsługiwanymi opcjami, jakie dany sprzęt oferuje.
  • Ciągłość pewnych podstawowych funkcji, czyli tak zwana „usability” – gra musi być w miarę intuicyjna dla użytkowników danej konsoli. Na przykład jeżeli standardem w grach jest to, że przycisk „B” pozwala na powrót do nadrzędnego menu, dobrze by było zachować tę funkcję dla wszystkich gier, tak by użytkownik nie musiał z każdym nowym tytułem uczyć się wszystkiego od nowa. To samo dotyczy wszystkich wiadomości systemowych i używania spójnej terminologii w różnych grach.
  • Bezpieczeństwo – sprawdzamy, czy przenoszenie zapisów stanu gry pomiędzy konsolami jest zablokowane, czy nie wymaga podania przez gracza danych personalnych (np. numeru karty kredytowej). W ten sposób twórcy platformy dbają o bezpieczeństwo graczy.
  • Zgodność z wymaganiami – każda gra musi zostać dokładnie sprawdzona pod kątem wytycznych właściciela platformy.

Kiedy dział testów zgodności uzna, że gra jest gotowa do certyfikacji, przychodzi czas na testowanie przez właściciela platformy. Gra może ukazać się na rynku wyłącznie pod warunkiem otrzymania certyfikatu. Ryzyko przesunięcia daty premiery wiąże się z ogromnymi stratami dla studia deweloperskiego oraz dla wydawcy gry — zarówno finansowymi, jak i wizerunkowymi. Dlatego tak ważne jest, by zespół pracujący nad tytułem zgłaszanym do certyfikacji był odpowiednio przygotowany merytorycznie. Są to zwykle testerzy, których wiedza wykracza daleko poza testowanie funkcjonalne.

Autor artykułu: Artur Grochowski

 

Leave a Reply

Obserwuj nas


Archiwum

Dowiedz się więcej o Lionbridge Poland