5 trendów 2016 roku, czyli o tym, co Marty McFLy i Steven Tyler wiedzieli już dawno temu

5-trendow

Z trendami jest tak, że przemijają. Można wykazywać się odpornością i mówić: mnie to nie obchodzi, mam stary telefon, który ma dzwonić, i nie rusza mnie najnowszy iPhone. Według marketingowców jesteś wtedy hipsterem — czyli jesteś trendy. Co więcej, możesz uchodzić za geeka — jeśli żyjesz w fandomie i w co drugim zdaniu cytujesz Hana Solo — albo nerda — jeśli całki obliczasz w pamięci i umiesz wymienić wszystkie kraje Afryki. Skąd te określenia? Stąd, że technologia wywiera na nas ogromny wpływ i determinuje nasze, często nieświadome, wybory. W rezultacie staje się ona drogowskazem.

#VirtualReality. Kto z nas w latach 90. nie oglądał teledysku „Amazing” zespołu Aerosmith? Pamiętacie? Chłopak siedział przed komputerem w okularach i specjalnej nakładce na dłoń, dzięki którym przenosił się w wirtualny świat, a jego przewodniczką była Alicia Silverstone. Ten teledysk powstał 22 lata temu. Wtedy wydawało się to nieprawdopodobne i nierealne. Oculus Rift przed erą Oculus Rift? Dziś okulary do kreowania wirtualnej rzeczywistości można złożyć samodzielnie. Mam na myśli już dostępne okulary z kartonu, które miałam okazję testować na targach DMEXCO w Kolonii we wrześniu tego roku.

#GenerationZ. — nie mylić z Millenialsami — pokolenie ludzi urodzonych po 2000 roku. Ich rodzice pierwsze telefony dostali w wieku nastu lat, a oni na komórkach uczyli się czytać i pisać. To pokolenie tech-savvy, bardzo szybko łapiące nowinki technologiczne i równie szybko je odrzucające. Kiedy my robiliśmy zdjęcia z wakacji i sortowaliśmy je kilka miesięcy po powrocie, oni wrzucali 6-sekundowe filmiki na Snapchata, komunikując się ze znajomymi w czasie rzeczywistym. Warto obserwować i uczyć się od nich, to papierek lakmusowy najnowszych trendów.

#LivingInTheMoment, czyli mówiąc po polsku, życie tu i teraz, to dziś bardzo silny trend. Chcesz zobaczyć, kto streaminguje na żywo z plaży w Mui Ne w Wietnamie? Zainstaluj aplikację Periscope lub Meerkat. Jeśli jeszcze nie wiesz, co to jest, najwyższa pora je pobrać. Trend real-time video czy inaczej live stream video wkracza w nową fazę rozwoju.

#PerfectlyImperfect, czyli pochwała niedoskonałości, życia bez obróbki. Ten trend odpowiada na potrzebę prawdziwego, wyraźnego obrazu — nie tylko człowieka. Stanowi kontrast dla plastikowego, idealnego świata, podkoloryzowanego filtrem Instagrama. Era idealnych wysportowanych i niespoconych modelek to już przeszłość, w dzisiejszych reklamach znajdziemy krew, pot i łzy. Szukamy prawdy w ludziach i tak samo podchodzimy do świata. Szukamy też prawdziwego jedzenia. Chętnie kupujemy #UglyFood, czyli nieidealnie zakrzywione banany, przerośnięte dynie, brzydkie ziemniaki – nie chcemy wyrzucać tego, co organiczne. Prawdziwe jedzenie z polskiej wsi weszło w erę digital. Wszystkim, którzy jeszcze nie wiedzą, że można kupić worek (brzydkich, bo organicznych) ziemniaków z dostawą do domu, polecam stronę odrolnika.pl. Autentyczność jest tym, czego szukamy. Może i jest to kolejny trend, ale na pewno zostanie na dłużej.

I wreszcie #HumanTechnology — technologia, która wspiera człowieka, stawiając go na pierwszym miejscu. To porzucenie ery maszyn, to świat, w którym aplikacje, roboty i inne automaty służą nie tylko do rozrywki, ale i pomagają — a może leczą? Przykładem jest aplikacja Backup Memory stworzona przez firmę Samsung dla ludzi chorych na Alzheimera.

Co roku prześcigamy się w odczarowywaniu przyszłości i poszukiwaniu nowego. W 1989 roku Marty McFly odbył podróż w przyszłość, przenosząc się do 21 października 2015 roku. Ile z tego, co spotkał, rzeczywiście odnaleźlismy w „naszej rzeczywistości”? Nie ma latających samochodów, ale autor scenariusza przewidział cyfrowe okulary, kojarzące się dziś z Google Glass. Ile ze wspomnianych trendów odnajdziemy w 2016 roku? Dowiemy się tego najwcześniej za rok o tej samej porze, w następnym podsumowaniu.

Autorka: Monika Humienna

Leave a Reply

Obserwuj nas


Archiwum

Dowiedz się więcej o Lionbridge Poland