Wybór struktury adresów URL wielojęzycznych witryn internetowych

Multilingual-domain-URL-selection-01-1

Planując tłumaczenie witryny internetowej po raz pierwszy, najczęściej myślimy o rynkach docelowych, wyborze języków oraz różnych rodzajach materiałów, które wymagają tłumaczenia. Często pomijamy kwestię struktury adresów URL. Jednak w przypadku wielojęzycznej witryny internetowej określenie struktury adresów URL powinno być podstawowym elementem procesu tłumaczenia, wymagającym rozważenia w pierwszej kolejności.

W końcu zarówno użytkownicy, jak i wyszukiwarki, dokonują wstępnej oceny Twojej witryny i marki na podstawie struktury i formatu adresów URL. Podejście, które zdecydujesz się wybrać, będzie najprawdopodobniej dotyczyło wszystkich rynków. Warto więc wziąć pod uwagę nie tylko te języki, na które witryna zostanie przetłumaczona w krótkim czasie, lecz także te, w których planujesz udostępnić obsługę w ciągu kolejnych 2, 3 lat.

Dla uproszczenia skupimy się w artykule na Google — wyszukiwarce preferowanej przez 80% użytkowników na świecie. W przypadku krajów, w których Google nie jest preferowaną wyszukiwarką — czyli Chin (tam najczęściej wybierane jest Baidu), Japonii (Yahoo), Korei (Naver), Rosji (Yandex) — upewnij się, że Twój dostawca usług globalizacji ma wystarczającą wiedzę, by dostosować styl Twoich adresów URL do tych przeglądarek. Dzięki temu zapewnisz sobie optymalne wyniki na wszystkich rynkach docelowych.

Struktura adresów URL witryn wielojęzycznych

Istnieją trzy powszechnie stosowane modele tworzenia struktury adresów URL/domen witryn wielojęzycznych:
1

Czwarta metoda obejmuje stosowanie zapytań (query strings) do określania języka i kraju. Rozwiązanie takie jest niekiedy stosowane (głównie przez Booking.com), jednak nie jest zalecane przez Google.

Omówimy zalety i wady modeli krajowych domen najwyższego poziomu (ccTLD), subdomen i podkatalogów, biorąc pod uwagę:

 1. Wpływ na lokalne znaczenie marki
 2. Wpływ na pozycjonowanie SEO
 3. Konfigurację i obsługę
 4. Koszt
 5. Hosting oraz sieci dostarczania zawartości (CDN)

Na początek omówimy krótko każdy z modeli.

Krajowe domeny najwyższego poziomu (ccTLD) 

2

Uważane są za najlepszy wybór w przypadku lokalizowania witryn. Według Google żadna inna składnia nie mówi tyle na temat obecności na lokalnym rynku. Domeny ccTLD wysyłają najmocniejszy sygnał, że witryna jest kierowana na dany kraj i są korzystne dla pozycjonowania SEO na tym rynku. Badania wykazują, że w wielu krajach użytkownicy chętniej robią zakupy w witrynach korzystających ze struktury ccTLD.

Metoda ta ma jednak jedną wadę: domeny ccTLD wymagają zakupienia i utrzymywania ich dla każdego rynku. Mogą też być niedostępne. Są zatem najlepszą opcją dla dużych firm mogących inwestować swoje środki. Amazon na przykład integruje kod kraju ze swoim logo i robi to dla każdego rynku, na którym działa.

Poddomeny

3

Subdomeny nie wysyłają aż tak wyraźnego sygnału jak domeny ccTLD, ale zapewniają szybkie i proste rozwiązanie kierowania na dany kraj lub język, tworząc prostą, atrakcyjną wizualnie strukturę adresów URL.

Struktura adresów URL w przypadku poddomen nie jest tak łatwo rozpoznawalna ani wzbudzająca zaufanie odwiedzających stronę, ale nie trzeba się za to martwić o dostępność danej nazwy domeny.

Podkatalogi

4

To najczęściej stosowana technika tworzenia wielojęzycznych witryn internetowych. Jest najłatwiejsza i najtańsza do wdrożenia. Wystarczy dodać katalog językowy do serwera i wykorzystać istniejącą konfigurację oraz infrastrukturę.

Wady? Podkatalogi nie przekazują informacji o mocnej obecności na krajowym rynku. Jeżeli dopiero budujesz znaczenie marki na rynku lokalnym, adres URL niewiele pomaga przy zwiększaniu świadomości i udziału marki w rynku. Najczęściej z tej metody korzystają firmy z mniejszymi budżetami.

Zalety i wady struktur adresów URL witryn wielojęzycznych

Spójrzmy teraz na skutki użycia każdej z metod pod kątem naszych kryteriów: lokalnego znaczenia marki, SEO, konfiguracji i utrzymania oraz kosztów.

Wpływ na pozycję marki na rynku lokalnym

Domeny ccTLD:

 • Zapewniają duży wpływ i budują zaufanie

Poddomeny:

 • Zapewniają średni wpływ i wzbudzają zaufanie

Podkatalogi:

 • Zapewniają mały wpływ i niski poziom zaufania, chyba że marka jest już dobrze znana na rynku

Wpływ na SEO

Domeny ccTLD:

 • Wskazują użytkownikom i wyszukiwarkom, że witryna jest kierowana na określony kraj
 • Są łatwo śledzone przez większość narzędzi do analizy sieci
 • Poszczególne witryny mogą być hostowane w danym kraju, by usprawniać wielojęzyczne pozycjonowanie SEO
 • Brak korzyści z witryn tłumaczonych na inny język, ponieważ każda z nich jest samodzielna

Poddomeny:

 • Wskazują użytkownikom, że witryna jest kierowana na określony kraj; wyszukiwarki wymagają kierowania na obszar geograficzny (usługa Search Console)
 • Są łatwo śledzone przez większość narzędzi do analizy sieci
 • Poszczególne witryny mogą być hostowane w danym kraju, by ulepszać pozycjonowanie SEO
 • Popularność domeny głównej w ograniczony sposób wpływa na każdą z witryn

Podkatalogi:

 • Niewiele mówią użytkownikom o kierowaniu; wyszukiwarki wymagają kierowania na obszar geograficzny (usługa Search Console)
 • Większość narzędzi analizy sieci ma trudności z ich śledzeniem
 • Wszystkie witryny są hostowane na tym samym serwerze, co utrudnia usprawnianie pozycjonowania SEO
 • Popularność domeny wpływa korzystnie na witryny we wszystkich językach

Konsekwencje dotyczące konfiguracji i obsługi

Domeny ccTLD:

 • Skomplikowany proces wdrożenia
 • Wszystkie domeny muszą być dostępne
 • W różnych krajach mogą obowiązywać różne procesy rejestracji oraz może istnieć potrzeba indywidualnej konfiguracji i obsługi każdej ze stron

Poddomeny:

 • Stosunkowo łatwe do wdrożenia kierowanie na obszar geograficzny (usługa Search Console)

Podkatalogi:

 • Najłatwiejsze do wdrożenia
 • Ograniczona liczba dodatkowych opłat za konfigurację i obsługę
 • Wymagają obsługi oddzielnego katalogu dla każdego języka

Wpływ na koszty

Domeny ccTLD:

 • Drogie
 • Każda domena może wymagać dokonania osobnych opłat za rejestrację, konfigurację oraz obsługę
 • Mogą wymagać fizycznej obecności lub spełnienia innych warunków

Poddomeny:

 • Średnio drogie
 • Wymagają zakupu jednej domeny najwyższego poziomu, chyba że wykorzystywana jest już istniejąca
 • Koszty wzrastają, jeśli każda poddomena jest hostowana na odrębnym rynku

Podkatalogi:

 • Tanie
 • Wymagają zakupu jednej domeny najwyższego poziomu

Hosting oraz sieci dostarczania zawartości (CDN):

Jeszcze jedną ważną kwestią, którą należy rozważyć, jest hostowanie witryny oraz korzystanie z sieci CDN. Popularność sieci dostarczania zawartości znacznie wzrosła w ciągu ostatnich lat. Jest to spowodowane tym, że użytkownicy żądają szybszego dostępu do treści online, zwłaszcza w regionach o mniej rozwiniętej infrastrukturze i z wolniejszymi łączami internetowymi.

Chociaż nikt nie wie dokładnie, jak wyszukiwarki pozycjonują witryny, wiemy, że Google może „karać” witryny za niższe prędkości wyświetlania zawartości. Nie trzeba też szukać dowodów na to, że lepsze wrażenia użytkowników podczas odwiedzin witryny przekładają się na niższy współczynnik odrzuceń oraz większą liczbę odsłon i konwersji. Wraz ze wzrostem zainteresowania Google zadowoleniem użytkowników, waga hostowania lokalnie w danym kraju oraz sieci CDN także wzrośnie.

Najlepsze witryny i zastosowane w nich rozwiązania

John Yunker, analityk branży w ByteLevel Research, tworzy co roku raport, w którym publikuje najlepsze witryny internetowe o zasięgu globalnym. Sprawdziliśmy 10 najlepszych witryn umieszczonych w jego raporcie 2015 Web Globalization Report Card, aby dowiedzieć się, jakie struktury adresów URL witryn wielojęzycznych są w nich stosowane. Podsumowanie umieściliśmy w tabeli:

5

*Booking.com — znajdująca się w 10 najlepszych witryn na świecie — wykorzystuje strukturę opartą na parametrach zapytań. Yunker na drugim miejscu umieścił Facebook, ale ponieważ witryna Facebook.com jest używana na całym świecie, pominęliśmy ją w naszym zestawieniu.

 

Jakie wnioski możemy wyciągnąć, patrząc na tę tabelę? Widać, że firmy używają różnych struktur, jednak domeny ccTLD są wśród nich najpopularniejsze. To ma sens, bo są to duże organizacje, które mogą zainwestować w opcję wymagającą wysokich nakładów środków. Stosowanie poddomen jest jednak najprawdopodobniej najczęstsze w sieci. Dzieje się tak dlatego, że wiele firm działa z mniejszymi budżetami.

Wybór struktury adresów URL dla globalnych witryn wcale nie musi być trudny. Skorzystaj z naszej analizy i przeglądu, by określić najbardziej odpowiednią strukturę adresów URL dla swojej marki i posiadanego budżetu.

> Aby dowiedzieć się więcej na temat tłumaczenia stron internetowych oraz przeczytać opisy najlepszych praktyk, pobierz e-booka The Definitive Guide to Website Translation.

Leave a Reply

Obserwuj nas


Archiwum

Dowiedz się więcej o Lionbridge Poland